Aktualności:


REKOLEKCJE ADWENTOWE 07-10 grudnia 2017

 • Program rekolekcji ( kliknij )

 • Wyjazd do chorych w sobotę 23. 12.2017 od godz. 9:00 – zgłoszenia w zakrystii i kancelarii parafialnej


  WPROWADZENIE RELIKIWII BŁ. MĘCZENNIKÓW O.STRZAŁKOWSKIEGO I O.TOMASZKA - 10 grudnia (niedziela)

  Msza św. – godz. 11:00 (uwaga: nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz. 12:15)


  Serdecznie zapraszamy na wprowadzenie do naszego kościoła relikwii błogosławionych męczenników o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Dokona tego Ks. Bp. Roman Marcinkowski podczas uroczystej Eucharystii 10 grudnia o godz. 11:00. Mszę św. poprzedzi program słowno-muzyczny.


  Pierwszy opuścił Polskę o. Zbigniew, który w grudniu 1988 roku przez Moskwę poleciał do stolicy Ekwadoru. Tam trafił do małej miejscowości Pariacoto w Andach, należącej do peruwiańskiej Prowincji Franciszkańskiej świętego Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. W lipcu następnego roku do Pariacoto dotarł o. Michał.

  Gdy jeszcze w rodzinnym kraju ostrzegano duchownych, że sytuacja w Peru ma charakter przewlekłej wojny domowej pomiędzy rządem a maoistowską partyzantką skupioną wokół organizacji „Świetlisty Szlak” (hiszp. Sendero Luminoso), o. Zbigniew zwykł powtarzać: „Gdy się jedzie na misje, trzeba być gotowym na wszystko”.

  Po intensywnym kursie hiszpańskiego zakonnicy przystąpili do rozbudowy punktu duszpasterskiego i parafii w Pariacoto. O. Zbigniew miał duże zdolności organizacyjne, ale również pomagał chorym i uczył dzieci odpowiedniego stosunku do przyrody i zwierząt.

  O.Michał z kolei niemal od razu złapał dobry kontakt z młodzieżą, prowadził dla niej katechezy, odprawiał codzienną mszę i liturgię godzin oraz grał na gitarze i organizował zajęcia sportowe.

  Duchowni pomagali również miejscowej ludności indiańskiej w budowie infrastruktury i uczyli nowoczesnych metod gospodarowania na roli. Po niespełna dwóch latach ich misyjnej posługi, na początku 1991 roku parafia w Pariacoto gromadziła ogromną liczbę wiernych.

  Działalność franciszkanów była solą w oku radykalnej partyzantki Świetlistego Szlaku, zarzucającej misjonarzom z Europy wspieranie „kolonizacji kraju przez Zachód” i odciąganie Peruwiańczyków od walki o wyzwolenie społeczne.

  9 sierpnia 1991 roku uzbrojona grupa partyzantów wtargnęła do wioski po wieczornej liturgii. Po wkroczeniu do domu parafialnego pod lufami karabinów przez pół godziny próbowała „wyjaśnić” zakonnikom, że religia to „opium dla ludu” i „narzędzie międzynarodowego imperializmu”. Potem związanych ojców Michała i Zbigniewa zabrała samochodem na pobliski cmentarz, gdzie dokonano egzekucji strzałami w tył głowy. Gdy partyzanci odjechali, miejscowi zabrali ciała i szybko usypali na miejscu ich kaźni mogiłę z kamieni i prowizorycznym krzyżem.

  O. Strzałkowski miał 33 lata, a o. Tomaszek lat 31.

  Skazany w 2006 roku na dożywotnie więzienie lider Świetlistego Szlaku Abimael Guzmán niedługo przed beatyfikacją zeznał, że decyzja o zabiciu franciszkanów została podjęta na wysokim szczeblu organizacji, gdyż uznano ich działalność za szczególnie groźną.

  W samochodzie , przez pewien czas dopóki nie została z niego brutalnie wyrzucona, była też siostra zakonna Berta Ernantes, Peruwianka, która chciała chronić polskich misjonarzy i dobrowolnie wsiadła do samochodu.

  "Myślę, że jest wiele momentów podobnych do cierpień doznanych przez Jezusa Chrystusa. Równie podobne była prostota i pokora polskich księży.Ja dziękuję Bogu że dopuścił mnie do tak bolesnego ale jednocześnie głęboko wzbogacającego doświadczenia.” wspomina siostra Bereta Ernantes .

  Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Peru rozpoczął się już w 1996 roku. W 2015 roku papież Franciszek promulgował dekret o męczeństwie obydwu zakonników (trzecim był ks. Alessandro Dordi) z powodu nienawiści do wiary (łac. odium fidei).
  CZAS NAWIEDZENIA OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ W RODZINACH NASZEJ PARAFII


  W ubiegłym roku przeżyliśmy piękną uroczystość w naszej parafialnej rodzinie. Matka Boża Jasnogórska nawiedziła nasz kościół parafialny. Pamiętamy to serdeczne spotkanie z Maryją.

  W tym roku Maryja w swym Jasnogórskim Obrazie ( 4 kopiach) odwiedzi nasze rodziny. Żarliwa modlitwa w atmosferze domowego kościoła łączącego wszystkie pokolenia domowników, winna wskrzesić tę samą miłość, jaka jednoczyła nas w czasie Nawiedzenia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w Parafii.

  Niech każda rodzina i wszyscy przyjmujący Obraz, doświadczają wielkiego porywu wiernych serc i umiłowania Boga.  Nabożeństwa dziękczynne za czas nawiedzenia Matki Bożej w Jasnogórskim Obrazie.


  Zapraszamy na nabożeństwa będące dziękczynieniem za czas nawiedzenia Czarnej Madonny w naszej parafii:

  Apel Jasnogórski w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 20:00
  Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 17:30
  Ostatni piątek miesiąca - Msza o godz. 16:00

  Osoby w starszym wieku, chore, niepełnosprawne, cierpiące zapraszamy na Mszę św. w każdy ostatni piątek miesiąca na godz. 16:00.